Low Emission Zones in Schotland

Voor gezondere lucht in de steden

Low Emission Zones in Schotland

Hoewel de luchtkwaliteit in Schotland over het algemeen uitstekend is, zijn in de steden Edinburgh, Glasgow, Aberdeen en Dundee Low Emission Zones (LEZ) oftewel milieuzones ingevoerd. Het doel hiervan is om de luchtkwaliteit in de stadscentra te verbeteren, de volksgezondheid te beschermen en de uitstoot van schadelijke stoffen zoals stikstofdioxide en fijnstof te beperken.

Toegangseisen voor voertuigen

Wilt u met een benzine- of dieselauto een Low Emission Zone inrijden? Dan moet uw voertuig aan bepaalde emissie-eisen voldoen:

  • Voor benzineauto’s: minimaal Euro 4
  • Voor dieselauto’s: minimaal Euro 6
  • Voor bussen, touringcars en vrachtwagens: minimaal Euro VI

Hoe weet u aan welke emissienorm uw auto voldoet?

  • Kijk op het kentekenbewijs, deel 1, bij de technische gegevens
  • Of gebruik de RDW-voertuigcheck:
    • Ga naar de kentekencheck van het RDW
    • Ga naar het tabblad ’Motor en Milieu’, klik op ‘Uitstoot’
    • Onder ’Milieuklasse EG’ vindt u de emissiestandaard van uw voertuig.

Handhaving en boetes

Low Emission Zones worden gecontroleerd met ANPR-camera’s (kentekenherkenning). Rijdt u een milieuzone binnen met een voertuig dat niet aan de eisen voldoet? Dan volgt een boete:

OvertredingPersonenautoBus of vrachtwagen
1e£60£60
2e£120£120
3e£240£240
4e£480£480
5e en volgende£480£960
LEZ-boetes per overtreding (Schotland)

De boete begint bij £60 en wordt gehalveerd wanneer deze binnen 14 dagen wordt betaald. Het bedrag verdubbelt wanneer hetzelfde voertuig binnen 90 dagen opnieuw dezelfde Low Emission Zone binnenrijdt. Na 90 dagen zonder nieuwe overtreding wordt het boetebedrag weer teruggezet naar £60. Per voertuig kan per milieuzone maximaal één boete per dag worden opgelegd.

De gemeente stuurt de Penalty Charge Notice naar de geregistreerde eigenaar van het voertuig. In deze kennisgeving staat hoe u de boete kunt betalen of bezwaar kunt maken.

Let op:

  • Ook auto’s met een buitenlands kenteken moeten aan de eisen voldoen
  • Motorfietsen zijn vrijgesteld
  • Oldtimers kunnen vrijstelling krijgen, mits ze aan bepaalde voorwaarden voldoen.
  • Ook hybrides moeten voldoen aan de juiste emissienorm om een LEZ te mogen inrijden.
  • Volledig elektrische auto’s zijn toegestaan.

Meer informatie vindt u op:

Op deze websites vindt u ook kaarten waarop de grenzen van de Low Emission Zones zijn aangegeven.

Wij zijn ScotsAgent voor VisitScotland
Het logo van de National Trust for Scotland
Het logo van Historic Environment Scotland
Het logo van het Garantiefonds voor Gespecialiseerde Touroperators. Aangesloten bij het GGTO, het Garantiefonds voor Gespecialiseerde Touroperators. Uw reisgeld is beschermd
Het logo van de Vereniging voor Kleinschalige Reisorganisaties

  • Gerust op reis,
    geheel ontzorgd...
    • ScotsAgent voor VisitScotland
    • Aangesloten bij het GGTO
    • Lid van de VvKR
    Cookievoorkeuren wijzigen

    ©2006-2026 – Schotland op Maat